« Ožujak 2024 »

Susret sa židovskom i islamskom zajednicom u Splitu
Autor: Lucija Špacal, 22. 11. 2015.

Pod nazivom "Upoznavanje židovske i islamske vjerske zajednice s naglaskom na njihov vjerski, obiteljski i društveni život" održana je u ponedjeljak 16. studenoga integrirana izvanučionička nastava u Splitu s učenicima 5. i 6. razreda naše Škole. Radosni i raspoloženi učenici krenuli su za Split zajedno s vjeroučiteljem Jadranom Bašićem i učiteljem povijesti Milanom Škrbićem, gdje ih je radosno dočekala učiteljica prirode Anita Šimić Perutović. Učenici su se sa svojim učiteljima uputili prema Dioklecijanovoj palači sa zaustavljanjem kod kipa Grgura Ninskoga, poznatoga biskupa iz 10. stoljeća, zagovornika staroslavenskoga jezika, gdje prolaznici – prema tradiciji – držeći se za Grgurov palac, pred ninskim biskupom izražavaju svoje želje. Za pohoda židovskoj vjerskoj zajednici učenici su se prvi put susreli sa židovskom sinagogom u kojoj su doznali osnovne podatke o vjerskom, obiteljskom i društvenom životu pripadnika židovske religije.

Vjeronauk - Kizoa Online Movie Maker

Doznali su da je splitska sinagoga stara 500 godina, te je treća u Europi, poslije one u Pragu i Dubrovniku. Split – vrijedi istaknuti – čuva i židovsko groblje na Marjanu gdje Židovi pokapaju članove svoje zajednice.

Poslije židovske sinagoge učenici su pohodili Medžlis islamske zajednice u Splitu gdje ih je dočekala vjeroučiteljica islamskoga vjeronauka muallima Suada Hadžić zajedno s glavnim imamom Vahidom ef. Hadžićem. Na početku susreta ef. Hadžić upoznao je učenike s osnovnim značajkama muslimanskoga molitvenog prostora, istaknuvši da islamska zajednica u Splitu ima gotovo 1.000 pripadnika. Glavni imam te vjerske zajednice upoznao je, zatim, učenike s osnovnim činjenicama o islamskoj zajednici u Hrvatskoj te putem prigodne prezentacije iznio najvažnije vjerske istine islamske religije. Poseban interes učenici su pokazali prema ramazanskom postu, kao i svetim mjestima gdje hodočaste pobožni muslimani. Doznali su kako muslimani osobito drže do svete knjige Kur'ana sa svojim 116 sura (poglavlja). Iznio je i zanimljiv podatak prema kojemu mnogi muslimani Kur'an uče napamet, za što im je potrebno do godinu dana. Na kraju je voditelj splitske islamske zajednice povezao učenje islama s nekim važnijim osobama kršćanske religije.

U Muzeju grada Splita kustosica Darka Perko provela je učenike kroz antički dio Muzeja s naglaskom na povijest Dioklecijanove palače. Poslije kratkoga filma o caru Dioklecijanu, imperatoru rimske pokrajine Dalmacije, učenici su u radionici "Upoznaj cara Dioklecijana" izrađivali novčiće iz Dioklecijanova vremena.

Jadran Bašić