« Ožujak 2024 »

UČENICI U SUSRETU S KARITATIVNIM I SOCIJALNIM USTANOVAMA U SPLITU
Autor: Jadran Bašić, 23. 11. 2016.

O svetkovini Gospe od Zdravlja koju pobožni puk grada Splita svečano slavi, u ponedjeljak 21. studenoga učenici naše škole pohodili su, u sklopu integrirane nastave, Caritas Splitsko–makarske nadbiskupije i Dom za starije i nemoćne osobe na Lovretu. Po dolasku pred Caritas učenike je zajedno s njihovim vjeroučiteljem Jadranom Bašićem, zatim učiteljem povijesti Milanom Škrbićem i stručnim suradnicama Anom Bodlović i Katarinom Carević dočekala i pozdravila ravnateljica Caritasa s. Vlatka Topalović, zaželjevši im dobrodošlicu. Za pohoda nadbiskupijskome Caritasu učenici su se upoznali s karitativnim i socijalnim djelovanjem Crkve. Kroz susret s tom ustanovom učenike se nastojalo motivirati na razmišljanje o socijalnim problemima hrvatskoga društva i potaknuti ih na socijalno djelovanje.

UČENICI U SUSRETU S KARITATIVNIM I SOCIJALNIM USTANOVAMA U SPLITU - Kizoa Movie Maker - Video Editor

Djelatnik splitskoga Caritasa prof. Slavko Jerončić ukratko je približio učenicima djelatnost te crkvene ustanove. Doznali su iz prve ruke da u programima ustanove djeluje i sklonište za žene i djecu žrtve obiteljskoga nasilja u kojemu na širemu splitskom području zaštitu koristi nekoliko osoba. Obišli su, zatim, skladište s hranom gdje pripremljene pakete s osnovnim živežnim namirnicama i higijenskim potrepštinama preuzima nekoliko puta na godinu oko 350 korisnika. U Caritasovu blagovalištu doznali su da se za socijalno ugrožene žitelje grada i okolice dnevno priprema 150 toplih obroka. Prof. Jerončić upoznao je učenike da ustanova svake godine osigurava i stipendije studentima i srednjoškolcima te je tako nedavno pristiglo nešto više od 70 zahtjeva za odobrenjem. Naveo je kako Caritas pomaže siromašnima i u nabavljanju ogrijevnih sredstava, zatim u podizanju i uređenju stambenih jedinica, kao i redovitom financijskom pomoći prema pravilima te ustanove.

U Domu za starije i nemoćne osobe Lovret učenici su se susreli sa štićenicima doma i proveli predviđeno vrijeme u druženju s njima, sudjelujući u društvenim igrama. Prted kraj pohoda počastili su korisnike doma s božićnom pjesmom. Radni terapeut Doma Azinka Leljak istaknula je da usluge Doma koristi 107 štićenika, od onih pokretnih pa sve do nepokretnih osoba, kao i onih o kojima nema tko skrbiti. Poručila je kako se na smještaj u toj ustanovi socijalne skrbi koju vodi franjevka s. Mirja Tabak čeka i do 5 godina.

Učenici su se, zatim, pridružili središnjoj proslavi svetkovine Gospe od Zdravlja u splitskoj crkvi na Dobrome, sudjelujući u euharistijskom slavlju koje je predvodio nadbiskup splitsko-makarski Marin Barišić u prepunoj franjevačkoj crkvi. Osvrnuvši se na evanđeoski ulomak o Marijinu i Josipovu traganju za dvanaestogodišnjim Isusom, nadbiskup je poručio kako su mnogi i u svojim obiteljima postali individualci. "Nedostaje nam zajedništva, ne dijelimo poteškoće i radosti. Koliko bi djece moglo reći: 'Tata/ mama što si nam to učinio/učinila?' Svi smo se pomalo izgubili i potrebno je zajednički tražiti; potrebno je umrežiti traženje da se možemo naći", naglasio je predvoditelj slavlja, poručivši kako je i u nesavršenim obiteljima moguće poput Isusa rasti u dobi, mudrosti i milosti.

Učenici su u poslijepodnevnom programu posjetili samostan Sv. Klare i susreli se s redovnicama toga splitskoga samostana u kojemu strogim kontemplativnim načinom života redovničke zavjete ostvaruju dvadesetitri redovnice, ili kako ih nazivaju "siromašne gospođe", slijedeći sv. Klaru. Doznali su kako to izgleda jedan dan u životu klarisa i što je potrebno učiniti za pristup u tu redovničku zajednicu. Na kraju su posjetili Gradsku knjižnicu Marko Marulić kroz koju ih je provela stručna suradnica knjižnice i upoznala ih s načinom korištenja knjižne građe i ostalim uslugama koje nudi svojim korisnicima.