« Srpanj 2018 »

Međunarodne Eko škole je program osmišljen za provedbu smjernica odgoja i obrazovanja za okoliš na razini škole. Osnovna škola Bol se u listopadu prijavila za sudjelovanje u programu čiji je cilj ugradnja odgoja i obrazovanja za okoliš u sve segmente odgojno-obrazovnog sustava i  svakodnevnog života učenika i djelatnika Eko škole. Posebnu pozornost posvetit ćemo pravilnom zbrinjavanju otpada i njegovom smanjivanju, racionalnom korištenju vode i energije, te poticanju zdravih životnih navika među učenicima. Veliku pažnju posvetit ćemo i poticanju rada u okolišu, te uređenju školskog vrta i okoliša. A temeljni cilj nam je odgojiti ekološki osviještene mlade generacije.

Uređenje školskog vrta

S prvim proljetnim zrakama sunca učenici nižih razreda naše škole izašli su u vrt i posvetili se radu na otvorenom. Prvo je trebalo počupati travu, srediti masline i očistiti vrt kako bi se u njega moglo nešto ukusno posaditi. Na uskopanoj ledini posijali smo ljekovito bilje, tikvice, grašak i luk. Loša kvaliteta zemlje rezultirala je slabim nicanjem biljaka, ali nas nije obeshrabrila. Učenici su se upoznali s procesom sadnje, održavanja biljke i njenog finalnog proizvoda, te kroz razgovor i demonstraciju učitelja osvijestili važnost konzumiranja domaće i sezonske hrane.

Uređenje školskog vrta - Kizoa Movie - Video - Slideshow Maker

EKO KODEKS

Ovaj kodeks prati

Da priroda ne pati.

U prirodu ne bacaj smeće

Jer to ona razgraditi neće.

Priroda je naše blago

Ako je čuvaš bit će joj drago.

Zasadiš li nešto cvjetno

Živjet ćeš na Zemlji sretno.

A isto tako neka uvijek bude čista,

Ova naša voda bistra.

Priroda je važna svima,

velikima i malima.

Zato budi primjer drugoj djeci,

Zagađenju „Ne“ ti reci.

Luka Ivelić, Lucija Ivičić i Roko Kalpić, 5.razred

Kreativci Ekološke  radionice

U sklopu izvannastavne aktivnosti  "Ekološka radionica", učenici 5. i 6. razreda, te učiteljica biologije Anita Šimić-Perutović izvode različite praktične radove – recikliraju, upoznaju zaštićene biljne i životinjske vrste, te obilježavaju značajne ekološke datume. Cilj „Ekološke radionice“ je aktivno sudjelovati u individualnom, grupnom i radu u paru, urediti školski eko kutak i osmisliti edukativne poruke. Tijekom školske godine, učenici će organizirati akcije čišćenja okoliša, njegovati i saditi cvijeće oko i unutar škole, izrađivati predmete od prirodnih materijala, osmišljavati, pisati i oslikavati eko plakate.

Jedna od aktivnosti naših „ekologa“ bila je i izrada kućica za ptice od starog kartona. Na kreativnoj radionici izrade kućica sudjelovali su učenici: Lucija Ivičić, Nicol Lovrić, Leon Lisičar, Luka Ivelić, Mate Petrić, Josipa Grubišić, Fabijan Tomić i učiteljica, a sve u cilju poticanja najmlađih da se brinu za očuvanje našega planeta. Za izradu kućica korišteni su raznovrsni eko materijali, puno mašte i spretnih ruku.

Kako su se u izradi kućica i ostalim kreativnim aktivnostima snašli naši učenici pogledajte u galeriji koju  je ustupila učiteljica Anita Šimić-Perutović.

Ekološka radionica - Kizoa Video Editor - Movie Maker