« Siječanj 2021 »

DRUGA SJEDNICA EKO ODBORA

Na drugoj sjednici Eko odbora prisutnim članovima predstavljeni su rezultati anketnog upitnika. Analizom upitnika su utvrđena područja važna za odgovornu prehranu na koja ćemo u ovoj školskog godini obratiti pažnju. U dogovoru s članovima Eko odbora dogovorene su aktivnosti koje će biti uvrštene u Akcijski plan OŠ Bol.

Cilj nam je osvijestiti djecu i njihove roditelje o važnosti odgovorne prehrane, povezanosti palminog uja i uništavanja flore i faune. Također, planiran je posjet OPG-u na otoku Braču kako bi se djeca upoznala sa domaćim proizvodima, sezonskom hranom i prednostima hrane kupljene kod poljoprivrednika u odnosu na hranu iz trgovina.

EKO ODBOR OSNOVNE ŠKOLE BOL

„Neka tvoja hrana bude tvoj lijek, a tvoj lijek neka bude tvoja hrana!“

Članovi Eko odbora OŠ Bol ugostili su vanjske suradnike u prostorijama Škole, te su im prezentirali osnovne ciljeve projekta „Mi jedemo odgovorno“.

Cilj rada Eko odbora bio je informirati članove zajednice o važnosti odgovorne prehrane, unaprijediti kvalitetu življenja, te usvojiti dobre navike i donositi ekološki pozitivne odluke u životu. Razvijati njihovu ljubav prema prirodi što je najvažnije za razvoj ekološke svijesti, te promovirati lokalnu proizvodnju (domaće proizvode uzgojene na OPG-ovima diljem otoka).

Također, nastojat ćemo se povezivati s aktualnom problematikom pretilosti na otoku Braču, kao i potaknuti mlade na život i zapošljavanje na otoku osnivanjem i održavanjem vlastitih malih gospodarstava.

Članovi Eko odbora bili su zainteresirani za navedenu temu i u konstruktivnoj raspravi došli smo do zanimljivih ideja koje ćemo realizirati u narednim mjesecima:

- posjet OPG-ovima

- dan u prirodi (sađenje sezonskog voća i povrća)

- upoznavanje zaboravljenih načina proizvodnje i prerade (npr. maslina)

- upoznavanje ribe (svježe uzgojene i one uzgojene u ribogojilištima)

Navedene aktivnosti provodit će se u sklopu redovne nastave i izvannastavnih aktivnosti po načelu kroskurikularnog poučavanja i s ciljem upoznavanja učenika s problematikom i njihove što veće uključenosti i zainteresiranosti za temu.

Većina nas danas je svjesna kako je zdrava i odgovorna prehrana ključna za očuvanje zdravlja, stoga su se članovi Eko odbora pozvali na Hipokratovu izreku „Neka tvoja hrana bude tvoj lijek, a tvoj lijek neka bude tvoja hrana!“

Popis članova Eko-odbora možete vidjeti u privitku.

Eko odbor OS Bol.pdf