Izvanučionička nastava u Splitu
Autor: Lucija Špacal, 17. 5. 2015.

U četvrtak 14. svibnja na poziv ravnatelja Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša na Duilovu, dr. sc. Slavka Perice i dr. sc. Frane Strikića, učenici od 5. do 8. razreda  u pratnji predmetnih učitelja iz biologije, engleskog i hrvatskog jezika povijesti i informatike posjetili su Institut. Topao doček priredili su nam dr. sc. Tomislav Radić i  dipl. ing. Tatjana Klepo, a zatim smo uz stručno vođenje i zanimljivo i poučno izlaganje dipl. ing. Tatjane Klepo i dr. sc. Mirelle Žanetić razgledali laboratorije za molekularno istraživanje i kemijsku analizu i kontrolu kvalitete prehrambenih proizvoda (voća, povrća, vina i ulja). Nakon kušanja ulja u senzornom laboratoriju, spustili smo se u vinski podrum gdje nas je ljubazno ugostila znanstvena suradnica i upoznala s različitim sortama vinove loze i njihovim uzgojem.

Sljedeća destinacija bilo je Gradsko kazalište mladih s predstavom Heidi gdje su se učenicima viših razreda i nastavnicima pridružili učenici trećeg razreda sa svojom učiteljicom. Ova divna priča o veseloj bosonogoj djevojčici koja je ostala bez roditelja i odrasla uz djeda u Alpama skoro 150 godina pronalazi put do dječjih srca. Osim optimizma i entuzijazma koje spisateljica Johanna Spyri opisuje kroz djevojčicu Heidi, ova predstava veliki naglasak daje i kultiviranju ljubavi prema prirodi i povratak prirodnom načinu života, što je vrlo važno za današnju djecu koja sve češće svoje slobodno vrijeme, umjesto u prirodi, provode pred računalom ili televizorom. U današnje vrijeme, kada su materijalistički pristup i fenomen otuđenosti  čest simptom među odraslima i nezdravi okvir u kojem mnoga djeca odrastaju, ova je priča posebno aktualna i potrebna jer preporuča posvećenost prijateljstvu i potrebu da ljubav prema životu, zdravlje i vitalnost crpe iz ljepote prirode i raznolikosti biljaka i životinja, jer je to način da im djetinjstvo bude rezervoar sreće koji će koristiti cijeli život.

Posjetom Prirodoslovnom muzeju priveli smo boravak u Splitu svom završetku. Učenici su  sudjelovali na zabavnoj radionici o kukcima koju je vodio mr. sc. Bože Kokan, razgledavali stalni postav zoološke zbirke morskih beskralježnjaka i kralježnjaka i umjetno izrađenu špilju uz stručno vođenje kustosa muzeja prof. Sanje Vrgoč i dip. ing. Josipa Bobana. Umorni, ali sretni i zadovoljni viđenim i naučenim uputili smo se katamaranom za Bol,  s nestrpljenjem iščekujući još jedan izvanučionički dan.

Katarina Carević