Izvanučionička nastava - 3.r
Autor: Lucija Špacal, 21. 5. 2015.

Dana 14. svibnja 2015. učenici 3.razreda, u sklopu izvanučionične nastave, posjetili su grad Split.

Cilj izvanučionične nastave je bio upoznati Split kao županijsko središte, razvijati interes za kulturno-povijesne spomenike i kulturne ustanove te razvijati ljubav prema posebnostima našeg zavičaja.

Nakon dolaska u Split krenuli smo u obilazak Dioklecijanove palače uz stručno vođenje turističkog vodiča Dina Ivančića i slušali zanimljivu priču o povijesti grada Splita. Doznali smo da je rimski car Dioklecijan proveo posljednje godine svog života boraveći u ovoj raskošnoj palači. Debeli kameni zidovi palače zidani su i od bračkog kamena. Palača je bila okružena bedemima i obrambenim kulama. U nju se ulazilo kroz četvora vrata. Na istoku su bila Srebrna, a na zapadu Željezna vrata.  Zlatna vrata na sjeveru bila su glavni ulaz za cara i njegovo plemstvo. Mjedena je vrata s juga zapljuskivalo more. U južnom dijelu palače bile su carske prostorije.  Car je iz svoga stana izlazio u vestibul i potom na Peristil ukrašen granitnim stupovima i sfingama. U sjevernom dijelu bila je smještena vojska i posluga.

Danas je Dioklecijanova palača uvrštena u UNESCO-ov popis svjetske kulturne baštine.

Posebno nam se svidio veliki kip Grgura Ninskog i uhvatili smo ga za palac te zaželjeli želju.

Sljedeća destinacija bio je Prirodoslovni muzej. Poslušali smo zanimljivo predavanje  o dinosaurima, gledali animirani film o njima, a zatim sudjelovali u radionici u kojoj smo izrađivali skulpture dinosaura u glini. Nakon  uspješne radionice razgledali smo Malakološku zbirku obitelji Bakotić u kojoj se prikazuje bogatstvo morskih školjaka. To je jedna od najljepših i najbogatijih zbirki u Hrvatskoj. U njoj se nalazi preko 1700 primjeraka iz Jadranskog mora i oko 4000 primjeraka iz svjetskih mora. Bili smo i u umjetno izrađenoj špilji i na tren ostali u potpunom mraku da bi nam doživljaj bio potpun.

Nakon muzeja na red je došlo Gradsko  kazalište mladih. Pogledali smo predstavu „Heidi“ koja nam se jako svidjela .  To je vesela priča o djevojčici Heidi koja odrasta uz djeda u Alpama. To je također i priča o prijateljstvu jer način na koji Heidi utječe na svoju bolesnu prijateljicu iz grada, dovodi Klaru do ozdravljenja.

Već pomalo umorni  jedva smo dočekali kratak odmor i pizzu u pizzeriji „Bakra“.

Vrijeme do polaska katamarana iskoristili smo za šetnju gradom. Prošli smo splitskim Pazarom,  uživali u šetnji Rivom i starom gradskom jezgrom, a zatim se poigrali u parku Đardin.

Umorni, ali zadovoljni vratili smo se katamaranom u Bol.

učiteljica Marina Soljačić