U Blacima se gnijezde ptice i zvijezde
Autor: Lucija Špacal, 17. 5. 2016.

Ovogodišnji Međunarodni dan muzeja - 18. svibnja,  hrvatski muzeji obilježili su bogatim programima na temu  „Muzeji i kulturni krajolici“  ističući aktivnu ulogu muzeja, ali i čitave zajednice u valorizaciji i čuvanju  kulturnog krajolika.

U muzejskom programu Centra za kulturu Brač  pod nazivom „U Blacima se gnijezde ptice i zvijezde“ održanom u muzeju i okolici Pustinje Blaca sudjelovali su brački osnovnoškolci iz Postira, Supetra, Pučišća i Bola i učenici Gimnazije „Vladimir Nazor“ iz Splita. Tako je upravo završena  izložba „Pustinja Blaca – kulturni krajolik“  koju je na splitskome Peristilu vidjelo više od 30 000 posjetitelja, dobila svoj nastavak kroz šetnju mirisnom dolinom do strmih litica pod kojima je sazdan pustinjački samostan.

vidova gora - Kizoa Video Editor - Movie Maker

Kustosi i autori programa Jasna Damjanović, Andrea Matoković i Tino Vuković , te muzejski čuvari Luka i Zoran Vranjičić,  upoznali su učenike s poviješću ovog pustinjačkog samostana , jedinstvenog primjera sklada ljudskoga rada i sačuvane prirode. Guido Piasevoli , stručnjak iz  Javne ustanove  za zaštićene prirodne vrijednosti na području SDŽ,  govorio je o flori i fauni  blatačke doline koju je, osobito u 19. stoljeću, oplemenjivao blatački upravitelj  don Nikola Milićević pod čijom su upravom  uzgojeni vinogradi i maslinici, te pčelinjak s kamenim košnicama. O posebnostima nekadašnjeg života u ovome kraju, te fauni u zaštićenom krajoliku Doline Blaca, kazivao je  dr. Tihomir Eterović, šef Hitne službe i vrstan poznavatelj  zmija na Braču. Boraveći u muzeju i njegovoj okolici učenici su otkrivali povezanost kulturne i prirodne baštine, a baš poput blatačkih pustinjaka, napisat će i dnevnik  o danu provedenom u Blacima.

Program „U Blacima se gnijezde ptice i zvijezde“  podržali su Turistička zajednica Grada Supetra, Javna ustanova za zaštićene prirodne vrijednosti na području Splitsko dalmatinske županije i Poljoprivredna zadruga Supetar.

Ova muzejska akcija ukazala je na važnost  edukativnog dijela projekta „Eko muzej Pustinja Blaca“  kao i na fenomen specifičnog krajolika Blaca kao iznimnog dijela našeg  kulturnog  nasljeđa.

Ovim putem Škola posebno zahvaljuje organizatorima te agenciji Adria Tours, koja nam je i ovaj put izašla u susret i na raspolaganje stavila kombi sa vozačem, koji je naše učenike prevezao do Vidove gore i natrag.