« Svibanj 2024 »

UČENIČKA EKSKURZIJA (HRVATSKO ZAGORJE-ZAGREB)
Autor: Branka Šesnić, 16. 4. 2018.

Za učenike 4. razreda naše škole organizirana je u vremenu od 10.-13. travnja 2018. učenička ekskurzija u Hrvatskom zagorju u realizaciji Turističke agencije Kvarner Express International iz Splita.

Prvog dana putovanja posjetili smo Ogulin te tamo vidjeli Ivaninu kuću bajki , Đulin ponor, Park kralja Tomislava, Crkvu sv. Križa.

Nakon toga nastavili smo putovanje prema Krapinskim Toplicama gdje smo bili smješteni u hotelu Toplice. Iz Krapinskih Toplica smo sljedeća dva dana odlazili na unaprijed planirane izlete.

Drugi dan našeg  putovanja je započeo u Gornjoj Stubici. Vidjeli smo Gupčevu lipu, poznato sastajalište seljaka i spomenik Matiji Gupcu, vođi seljačke bune. Putovanje smo nastavili prema Mariji Bistrici. Marija Bistrica je najpoznatije hrvatsko marjansko svetište. Razgledali smo župnu crkvu s čudotvornim kipom Majke Božje s  Djetetom u naručju i obišli križni put.

U poslijepodnevnim satima posjetili smo dvorac Trakošćan. Dvorac Trakošćan je najpoznatiji i najposjećeniji dvorac Hrvatskoga zagorja. Dvorac je bio u vlasništvu grofova Drašković i savršen je sklad prirode i arhitekture. Smješten je na brežuljku s perivojem usred park šume s jezerom.

Nakon Trakošćana krenuli smo prema Krapini. U Krapini smo posjetili Muzej krapinskih neandertalaca. Sa velikim zanimanjem smo odgledali film o životu neandertalaca te nakon toga započeli razgled muzeja. U Muzeju je na zanimljiv i atraktivan način obrađen postanak svijeta, povijest zemlje, prvi organizmi te razvoj životinja. Prošetali smo i Hušnjakovim brdom na kojem su pronađeni ostaci neandertalaca. Na otvorenom prostoru postavljene su rekonstrukcije krapinskog pračovjeka i njegove obitelji uz vatru te rekonstrukcije životinja.

Trećeg dana putovanja zaputili smo se do našeg glavnog grada Zagreba. Prvo smo posjetili Tehnički muzej i planetarij, a nakon toga prošetali smo Gornjim gradom i vidjeli katedralu, crkvu svetog Marka, Kamenita vrata, kulu Lotršćak, tržnicu Dolac, a bili smo i na Trgu bana Josipa Jelačića. Popodnevne sate proveli smo u zagrebačkom Zoološkom vrtu i sa zanimanjem razgledali sve te divne životinje. Umorni i zadovoljni vratili smo se u Krapinske Toplice. To je bila zadnja večer našeg boravka u hotelu.

Sutradan smo nakon doručka napustili hotel i krenuli prema Slunju. U Slunju smo razgledali Rastoke (male Plitvice), imanje Slovin unique, etno zbirku,ribnjak i stare mlinove.

Nastavili smo putovanje prema Splitu.

Naša ekskurzija se bližila kraju i svi smo bili pomalo tužni. U Splitu smo se pozdravili s našom vodičkom Anitom, učenicima OŠ Vis i Komiža te njihovim učiteljicama s kojima smo proveli četiri nezaboravna dana i nakon toga  krenuli tajektom za Supetar .

Slike pogledajte u foto - galeriji.