EKSKURZIJA U ISTRU 09.04. – 13.04. 2018.
Autor: Lucija Špacal, 17. 4. 2018.

U višednevnoj ekskurziji u Istru sudjelovali su učenici 7. razreda Osnovne škole Bol, uz pratnju Jure Matkovića, razrednika 7. razreda, Suzane Ursić Žunić - razrednice 7. razreda Selca, Jadrana Bašića i Meri Mošić, učitelje pratitelje učenika Osnovne škole Vladimira Nazora, Postira.

Polazak je bio u 09:00 sati 09.04.2018. iz trajektne luke Split, autotransovim autobusom najviše klase, a povratak 13.04.2018. u 21:00 na mjesto polaska.

Slike pogledajte u foto - galeriji slika.

PRVI DAN

Prvi dan putovanja posjetili smo Zadar i tamo uz pratnju lokalnog vodića razgledali grad, katedralu Sv. Stošije, Sv. Donata, Forum, Morske orgulje, Pozdrav Suncu i izložbu Zlato i srebro u benediktinskom samostanu Svete Marije. Šetali smo kroz povijesni dio grada od rimskog razdoblja do najnovijeg doba. Potom smo se zaputili prema malenom kraljevskom gradu Ninu, tamo smo razgledali Crkvu Svetog Križa, najmanju katedralu na svijetu i kip Grguru Ninskome, uz stručnu pratnju vodičke Ivane Jelavić. Posjetili smo i muzej soli u Ninu i solani u kojoj su se učenici upoznali s procesom proizvodnje soli i raznih proizvoda koji se od nje dobivaju u poznatoj Ninskoj solani uz stručno vodstvo lokalnog vodiča. Nakon duge vožnje autobusom u večernjim smo satima stigli u Istru, u grad Buzet, gdje je bio smješten naš hotel Fontana u kojem smo odsjeli, večerali i prenoćili.

DRUGI DAN

Drugi dan nakon doručka u hotelu, proveli smo u razgledavanju otoka Krka – največem i kopno najdublje uvučenom otoku Jadranskog mora, Jurandvora i Crkve Svete Lucije u kojoj se nalazi Bašćanska ploča. Krk je posebno zanimljiv u etnografskom pogledu kroz narodne običaje, nošnji domaće radinosti, arhaičnog čakavskog dijalekta, pjesmi i napjeva. Doživljaj prelaska preko Krčkog mosta koji je bio najveći na svijetu sa svojim lukom bio je euforički, pretekao ga je most na rijeci Jankce u Kini. Posjetili smo crkvu Svete Lucije u Jurandvoru, uz predavanje o Bašćanskoj ploči. Potom smo se zaputili prema Rijeci gdje smo uz stručno vodstvo posjetili najznačajnije spomenike, Župnu Crkvu, Katedralu Svetog Vida, Rimske iskopine, Trsatsku gradinu i Korzo. Potom smo se zaputili prema poznatom marijanskom svetištu Trsat. Tamo smo vidjeli zavjetnu sliku Gospi Trsatskoj, župnu crkvu Gospe Trsatske, pastoralni centar, kapelu zavjetnih darova i riznicu, aulu sv. Ivana Pavla II.,  spomenik Trsatskom hodoćasniku, te smo nakon razgleda krenuli natrag u Istru. Čim smo stigli u Istru posjetili smo poznata mjesta hrvatskog glagoljaštva, Roč i Hum. Putem do Huma prošli smo kroz aleju glagoljaštva – nizu najznačajnijih spomenika glagoljaške pismenosti, uz usputno objašnjavanje naše vodičke o pojedinim postajama aleje. Hum je bio zadnja postaja te aleje gljagoljaštva. Hum je najmanji grad na svijetu sa svega devet stanovnika. Nakon razgleda zaputili smo se natrag u hotel Fontana u Buzetu. Nakon večere uslijedio je zabavni program u obližnjem disco clubu.

TREĆI DAN

Treći dan putovanja nakon doručka zaputili smo se iz Buzeta za grad Pulu. Tamo smo obišli Pulsku Arenu, uz stručno vodstvo lokalnog vodića, učenici su upoznati s povjesnim značajem ovog rimskog lokaliteta, nakon vanjskog dijela Arene razgledali smo i podrume ispod Arene, Augustov hram, Lapidarij, Forum i Slavoluk Sergejevaca. Nakon razgleda grada Pule upitili smo se na ručak u Žmunju. Nakon ručka i slobodnog vremena, iz Fažane smo se uputili brodom za NP Brijune-jedan od najljepših hrvatskih nacionalnih parkova i najveća hrvatska turistička atrakcija. Brijunski otoci sastoje se od 14 večih i manjih otoka.Na samom Brijunu uz stručno vođenje vodića i vožnju vlakićem, vidjeli smo brojne egzotične životinjske i biljne vrste u Safari Parku. Titovu rezidenciju, poklone državnika ostalih zemalja, muzej i memorijalni centar. Nazad u Fažanu smo se vratili brodom i zaputili se prema hotelu u Buzetu. Uslijedila je večera u hotelu i nakon nje zabavni program u disco clubu.

ČETVRTI DAN

Nakon doručka u hotelu smo se zaputili busom na obilazak Istarske rivijere. Prvi grad na nasem planu ragleda bio je grad Poreč. Uz pratnju vodića obišli smo grad i Eufrazijevu baziliku – najznačajnijeg spomenika bizantske umjetnosti na tlu Hrvatske pod zaštitom Unesca, mozaike u njenoj unutrašnjosti. Nakon razgleda grada zaputili smo se prema jami Beredine i tamo razgledali unutrašnjost jame uz stručnu pratnju lokalnog vodića. Vidjeli smo brojne vapnenačke strukture koje je oblikovala voda, stalaktite i stalagmite, te jedan endem, čovječju ribicu. Potom je uslijedio ručak u restoranu. Nakon ručka smo se zaputili prema Rovinju. Razgledali smo staru gradsku jezgru, uspeli se do crkve svete Eufemije, pogledali Eufemijin sarkofag u unutrašnjosti same crkve. Potom smo vidjeli gradska vrata, Balbijev luk, Veli trg i crkvu sv. Josipa. Nakon razgleda vratili smo se u hotel na večeru. Nakon večere je uslijelila disco večer i noćenje.

PETI DAN

Nakon doručka krenuli smo prema Plitvičkim jezerima uz kraća zaustavljanja za odmor. Uslijedio je razgled NP Plitvička jezera, Gornjih i Donjih jezera, Velikog slapa, špilje Šupljare, jezera Kozjak. Brodom smo se vozili jednim dijelom pruge, a drugim smo pješice obilazili poznata mjesta, te se fotografirali ispod Velikog slapa. Nakon razgleda smo otišli na ručak u restoran Macola. Potom je uslijedio razgled rodne kuće Nikole Tesle u selu Smiljan. Tamo smo posjetili i Memorijalni centar, te neke od izuma ovog genija kojima je zadužio cijelo čovječanstvo. Nakon razgleda uputili smo se aautobusom u Split gdje smo i stigli u večernjim satima, te se sretno i sigurno nakon vožnje s trajektom, svi vratili svojim kućama.

Jure Matković