« Prosinac 2020 »

KODEKS ODGOVORNE PREHRANE

Zdrava prehrana je za nas bitna

iako smo djeca sitna.

Odgovorna djeca to smo mi

čak i hranu uzgajamo sami.

Do zdrave prehrane nam je stalo

Slatkiša treba jesti malo.

Od kud nam hrana dolazi

Trebali bi znati

Bacanju hrane na kraj treba stati.

Trešnje, jagode i rajčice

Samo ljeti treba jesti.

Što je sezonska hrana

Nek svaki učenik osvijesti.

Odgovorna prehrana važna je za nas

I zato pazite što jedete

U slast!

Vijeće učenika OŠ Bol

PROJEKTNI DAN "EKO MARKET"

U srijedu, 17. svibnja, u našoj je školi organiziran javni događaj „Eko market“ s ciljem prezentacije projektnih aktivnosti u okviru projekta „Mi jedemo odgovorno“.  Na „Eko market“ su bili pozvani i prisustvovali su roditelji, predstavnici lokalne zajednice, a putem lokalnog portala o događaju su informirani svi mještani. Projektni dan je bio dobro posjećen, a svečanosti se pridružio čak i ministar prof. dr. sc. Pavo Barišić koji je tada boravio u Bolu. Učenici su prezentirali projektne aktivnosti tijekom godine: rezultate ankete o prehrambenim navikama, prikaz radionice o palminom ulju, uređenje školskog vrta, upoznavanje ljekovitog bilja našega kraja, konzerviranje motra, izradu aromatiziranog maslinovog ulja i raznovrsnih sirupa. Najavili su i aktivnosti planirane za lipanj: posjet OPG-u u Nerežišćima i ribolov s lokalnim ribarima.

Učenici su pripremili projektne štandove, a najzanimljiviji je bio onaj s izloženim proizvodima: aromatiziranim maslinovim uljem, uljem maslačka, motrom, kaparima i sušenim ljekovitim biljem. Posjetitelji su mogli i probati voćne salate pripremljene od strane naših učenika. Svi posjetitelji su uživali, a u konstruktivnom razgovoru s roditeljima i svim sudionicima stekli smo nove ideje za daljnji rad koje ćemo uklopiti u plan aktivnosti za iduću školsku godinu.

Projektni dan

LJEKOVITO BILJE PRIMORSKOG KRAJA

Ljekovito bilje primorskoga kraja - Kizoa Movie - Video - Slideshow Maker

FARMERU OD UČENIKA

Na drugoj sjednici Vijeća učenika otvorili smo pismo koje je u našu školu stiglo prošlog tjedna. Pisao nam je farmer koji je nekad obrađivao naš školski vrt. Zanimalo ga je kako obrađujemo naš vrt, imamo li voćnjak, što jedemo, hranimo li se zdravo, odakle nabavljamo hranu… Odgovore na sva farmerova pitanja dali su naši učenici.

Obećali su farmeru da će se brinuti o vrtu i urediti ga. Posadit će biljke, pokositi svu obraslu travu i suho bilje. Ipak, prije početka uređenja pitat će starije za savjet.

We Eat Responsibly! – Mi jedemo odgovorno! je projekt sufinanciran od strane Europske unije, u kojem sudjeluju 9 zemalja članica Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš (Foundation for Environmental Education – FEE).

Ovaj projekt obuhvatit će 1800 nastavnika, 65 000 osnovnoškolaca, 25 000 srednjoškolaca i studenata te 100 000 roditelja i članova lokalne zajednice u 9 zemalja EU koje sudjeluju u realizaciji. Od rujna 2016.godine u projektu sudjeluje i Osnovna škola Bol.

Glavni cilj projekta je doprinijeti mobilizaciji mladih kako bi bolje razumjeli međuovisnosti svijeta u kojem žive. Motivirati ih na stjecanje novih vještina te djelovanja u smjeru globalno odgovornog načina konzumiranja hrane u novim državama članicama EU kroz ovaj akcijski orijentiran odgojno obrazovni program u školama i izvan njih.

Bitno je osposobiti mlade da budu aktivni i odgovorni akteri naših prehrambenih navika. Naravno, sve počinje s izborom hrane koju konzumiramo i nekoliko pitanja: što jedem, koliko otpada produciram, odakle dolazi moja hrana, kako je moja hrana proizvedena i tko ju je proizveo, te kako sve hrana utječe na ljude i planet? Svjesno istraživati, doživljavati i primjenjivati druge načine konzumiranja hrane mogu biti uzbudljivi koraci koje ćemo poduzeti kako bi učinili razliku i postigli globalnu promjenu bez da se pomaknemo s mjesta na kojem stojimo.

Projekt "Mi jedemo odgovorno" je prvi pokušaj u EU ka izgradnji školskog programa koji rješava ključna pitanja potrošnje hrane. Kroz akcijski orijentiranu pedagošku metodologiju mladi će razvijati kritičko razmišljanje, znanje, vještine i stavove te postati globalni građani i izazvati sami sebe da usvoje nove obrasce ponašanja i nove prehrambene navike.

Ovim projektom želimo inspirirati i motivirati ciljane skupine, a ne prisiliti ih da promjene svoje životne navike na drastičan način. Ni u kom slučaju ne želimo izazvati osjećaj krivnje ili manje vrijednosti kod ciljanih skupina ovog projekta. No ipak moramo im pokazati da hrana ima veliki utjecaj na njih i na druge ljude diljem planete.